Minimální intervence – stomatologie Valdek

MI – minimální intervence

Minimální intervence je novým směrem v rámci preventivní stomatologie.
Tento koncept vznikl na základě stále se zvětšujích vědomostí o procesu vzniku zubního kazu a vývoji nových výplňových materiálů. Díky tomu můžeme demineralizovanou sklovinu a malé počínající kazy „vyléčit“ i bez „vrtání“. „Vrtání a výplně“, léčí totiž pouze příznaky onemocnění, ne však jeho příčinu.

Dnes již víme, že zubní kaz je infekční onemocnění, které vyžaduje náchylného hostitele, přítomnost bakterií kariogenního plaku a stravu bohatou na cukr. Pokud jsou přítomny všechny tyto faktory, bakterie začnou štěpit cukry a vzniklé kyseliny napadají zubní sklovinu, způsobí demineralizaci, případně vznik zubního kazu. V ústech, ale existuje i přirozený ochranný systém, kterým je slina. Slina má za úkol oplachovat bakterie a zbytky jídla ze zubů, pomáhá neutralizovat kyseliny a doplňovat potřebné minerály zpět do zubní skloviny. Pokud je tento systém nedostačující (málo sliny nebo její špatná kvalita, velké množství bakterií, nevhodná strava…)
může dojít ke vzniku a rozvoji zubního kazu.

Minimální intervence má za úkol:

  • včas rozpoznat všechny rizikové faktory (pravidelné preventivní prohlídky včetně rentgenových snímků, testy kvality sliny…)
  • eliminací těchto rizikových faktorů zabránit vzniku zubního kazu (instruktáž hygieny, poradenství ohledně stravy, pečetění fisur…)
  • obnovit demineralizovanou sklovinu (remineralizační krémy, výplně umožňující maximální zachování tvrdých zubních tkání…)
  • návrh dalších návštěv podle náchylnosti ke vzniku zubního kazu

Remineralizační krémy

Remineralizační krémy neutralizují kyselost, obnovují minerální rovnováhu v ústech a díky vysoké koncentraci fosfátů a vápníku zároveň remineralizují poškozenou sklovinu. Tyto minerály se dostávají až hluboko do defektu, tím podporují jeho zpětné vytvrzení a brání jeho šíření. Jsou schopny léze i zcela vyhojit. Toto však platí pouze u počínajících demineralizací – matné bílé, žluté až hněké skvrny, u kterých zatím nedošlo k defektu skloviny.

Remineralizační krémy jsou vhodné pro:

  • prevenci a léčbu počínajících kazivých lézí už od prořezání prvních zubů
  • snížení citlivosti zubů
  • v průběhu a po ukončení ortodontické léčby
  • těhotné a kojící ženy
  • rizikové pacienty s vysokou kazivostí

Jedinou kontraindikací použití těchto krémů je prokázaná alergie na mléčný protein kasein.

Minimální intervence – stomatologie Valdek