Minimální intervence je novým směrem v rámci preventivní stomatologie.
Tento koncept vznikl na základě stále se zvětšujích vědomostí o procesu vzniku zubního kazu a vývoji nových výplňových materiálů. Díky tomu můžeme demineralizovanou sklovinu a malé počínající kazy „vyléčit“ i bez „vrtání“. „Vrtání a výplně“, léčí totiž pouze příznaky onemocnění, ne však jeho příčinu.
Dnes již víme, že zubní kaz je infekční onemocnění, které vyžaduje náchylného hostitele, přítomnost bakterií kariogenního plaku a stravu bohatou na cukr. Pokud jsou přítomny všechny tyto faktory, bakterie začnou štěpit cukry a vzniklé kyseliny napadají zubní sklovinu, způsobí demineralizaci, případně vznik zubního kazu. V ústech, ale existuje i přirozený ochranný systém, kterým je slina. Slina má za úkol oplachovat bakterie a zbytky jídla ze zubů, pomáhá neutralizovat kyseliny a doplňovat potřebné minerály zpět do zubní skloviny. Pokud je tento systém nedostačující (málo sliny nebo její špatná kvalita, velké množství bakterií, nevhodná strava…)
může dojít ke vzniku a rozvoji zubního kazu.
Minimální intervence má za úkol:
Remineralizační krémy neutralizují kyselost, obnovují minerální rovnováhu v ústech a díky vysoké koncentraci fosfátů a vápníku zároveň remineralizují poškozenou sklovinu. Tyto minerály se dostávají až hluboko do defektu, tím podporují jeho zpětné vytvrzení a brání jeho šíření. Jsou schopny léze i zcela vyhojit. Toto však platí pouze u počínajících demineralizací – matné bílé, žluté až hněké skvrny, u kterých zatím nedošlo k defektu skloviny.
Remineralizační krémy jsou vhodné pro:
Jedinou kontraindikací použití těchto krémů je prokázaná alergie na mléčný protein kasein.