Bělení zubů stomatologie Praha 2

Bělení zubů

Bělení zubů je proces, který vede k dlouhodobému zesvětlení barvy Vašich zubů. Jedná se o aplikaci intenzivní bělící látky na povrch zubu. Vždy by proto mělo být prováděno pod kontrolou lékaře, který vybere metodu bělení vhodnou přímo pro Vás a Vaše zuby.

  • bělení ordinační
  • bělení domácí
  • kombinace obou technik
  • vnitřní bělení zubů s ošetřenými kořenovými kanálky

Již od chvíle prořezání zubů začíná jejich odstín tmavnout. Příčinou jsou pigmenty přijímané v potravinách a nápojích, kouření, antibiotika často podávaná v raném dětství, fluoróza, nebo některá systémová onemocnění…
Úspěšný posun barvy minimálně o 2 odstíny je dosažen u většiny pacientů. Rychlost a stupeň zesvětlení však mohou být rozdílné. Obojí závisí na prvotní příčině zbarvení.
Povrchové pigmentace mohou vyžadovat 1-2 ordinační bělení, nebo minimálně 10 dní domácího bělení. Odstranění složitějších zbarvení – kouření, tetracyklinové zuby, fluoróza – však může trvat i několik měsíců.
Barva výplní a korunek zůstává vždy původní, bělení na ně nepůsobí, proto je nutné je po dokončení bělícího procesu vyměnit za světlejší. Ale ne dříve, než za dva týdny po vybělení, kdy je odstín zubů již stabilizován.

Během bělení a po něm je povrch zubů více vnímavý k barevným pigmentům, proto je vhodné vyhýbat se hodně barevným potravinám a nápojům (černá káva, čaj, červené víno, červená řepa, sojová omáčka, džusy…) To se týká období vlastního bělení a dva týdny po dokončení bělení, kdy se dosažený výsledek barevně stabilizuje. Dále je vhodné, pro dlouhodobé udržení výsledku, používat zubní pasty určené pro bělené zuby.

Bělením může dojít ke zvýšení citlivosti zubů. Tato citlivost je zcela normální, ale pouze dočasná a během 24 hodin vymizí. Našim pacientům nabízíme:

Bělení ordinační

– které se provádí v zubní ordinaci a trvá přibližně 1,5 – 2 hodiny.
Na vyčištěné zuby se nanáší silně koncentrovaný bělící gel 38% peroxidu vodíku, nechá působit 15 – 20 min,
poté se odstraní a postup se opakuje ještě dvakrát.
Nově lze ordinační bělení urychlit a výsledek zintenzivnit použitím laseru. To nám umožní zkrátit celkový čas až o 45 minut.

Bělení domácí

– kdy si pacient nanáší bělící gel doma, do předem zhotovených nosičů na noc nebo na 1-2 hodiny během dne.
Koncentrace bělícího gelu je nižší – 15%, 20%, 35% karbamid peroxid, proto je nutné bělit přibližně 10 dní.
Obě metody se dají i kombinovat.

Bělení mrtvých zbarvených zubů

– má schopnost navrátit zpět původní barvu zubům s ošetřenými kořenovými kanálky.
Bělící gel se aplikuje přímo do korunkové části zubu, nechá se působit 2-3 dny, pak je nutné ho vyměnit a postup se opakuje, do dosažení požadovaného výsledku.

Bělení zubů Praha 2